[BK 2.3] Прогресивні композиційні матеріали
Topic outline
-
Рівень вищої освіти
Другий (магістерський)
Галузь знань
13 Механічна інженерія
Спеціальність
132 Матеріалознавство
Освітня програма
Матеріалознавство
Статус дисципліни
вибіркова
Форма навчання
очна (денна)
Рік підготовки, семестр
2 або 3 семестр
Обсяг дисципліни
5 кредитів (150 годин)
Семестровий контроль/ контрольні заходи
диференційований залік
Розклад занять
лекція – 2 год в тиждень (30 год); лабораторні – 1 год в тиждень (15 год); самостійна робота – 105 год., диференційований залік
Мова викладання
Українська
Інформація про
керівника курсу / викладачівКафедра прикладної фізики та матеріалознавства (Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України, кім. 211).
Лектор: канд. техн. наук, Мазна Олександра Вікторівна, alexandra.mazna@gmail.com
Практичні заняття: канд. техн. наук, Мазна Олександра Вікторівна, alexandra.mazna@gmail.com
Платформа для онлайн підключення
Zoom
-
Загальне уявлення про композити. Класифікація композиційних матеріалів за типом матеріалу матриці, по виду арматури. Класифікація композиційних матеріалів за структурою, по розташуванню арматури. Вимоги до компонентів КМ. Поняття хімічної та фізичної сумісності компонентів. Ознаки композиційних матеріалів.
-
Види металевих композиційних матеріалів і їх застосування. Вимоги до матеріалу матриці та арматури металевих композиційних матеріалів. Різновиди МКМ по способу отримання: МКМ отримані рідкофазним методом (евтектичні, ливарні, псевдосплави); МКМ отримані твердофазним методом (дисперсно-зміцнені, армовані, шаруваті); МКМ отримані газофазним методом (армовані, шаруваті).
-
Класифікація керамічних композиційних матеріалів. Вимога до матеріалу матриці та арматури. Армовані ККМ. Дисперсно-зміцнені ККМ. Шаруваті керамічні композиційні матеріали. Методи виготовлення. Властивості і застосування в техніці
-
Ударостійкі керамічні матеріали. Вимоги до структури та властивостей. Методи виготовлення. Особливості визначення і контролю експлуатаційних властивостей. Застосування в техніці
-
Вуглецеві волокна, одержані з віскозних, ПАН та пекових прекурсорів. Методи виготовлення об’ємних преформ з вуглецевих волокон. Методи отримання вуглець-вуглецевих композиційних матеріалів. Властивості та використання вуглець-вуглецевих матеріалів
-
Класифікація полімерних композиційних матеріалів, їх властивості, призначення та особливості виготовлення. Види полімерних композиційних матеріалів: наповнені, волокнисті, шаруваті.
-
Критерії вибору волокнистого наповнювача. Характеристика волокнистих наповнювачів (дискретні, нитки, джгути, стрічки, тканини, плетені текстильні матеріали, трикотажні структури, неткані матеріали, комбіновані та гібридні волокнисті матеріали). Особливості отримання волокнистих наповнювачів з високоміцних та висомодульних волокон.
-
Основні види полімерних матриць. Особливості термопластів. Особливості реактопластів. Взаємодія і взаємний вплив компонентів в композиті (змочування, сорбція, дифузія, адгезія)
-
Вплив складу та структури ПКМ на його властивості. Механізм дії армуючих і дисперсних наповнювачів у полімерах. Функціональні ПКМ (конструкційні, електротехнічного призначення, електрофізичні) Механічні властивості і методи їх визначення
-
Особливості механіки композитів. Деформування ПКМ при різному співвідношенні механічних властивостей компонентів Адгезійна взаємодія на границі наповнювач –матриця. Критична довжина волокон в композиті. Особливості руйнування КМ
-
Основні методи та стадії отримання ПКМ. Напівфабрикати для отримання наповнених та армованих композитів (премікси, волокніти, гранули, препреги, дубльовані тканини, гібридний наповнювач). Технології виробництва і особливості використання
-
Методи формування виробів з термопластичних напівфабрикатів. Методи отримання виробів на основі реактопластів.
-
Проблеми розробки металополімерних матеріалів. Металоорганополімерні багатошарові матеріали. Металосклопластикові багатошарові матеріали. Інші типи металополімерних шаруватих матеріалів. Застосування металополімерних матеріалів в техніці.
-
Використання композиційних матеріалів в сучасній техніці. Аерокосмічне застосування композитів. Композиційні матеріали для машинобудування. Вироби медичного призначення. Спортивне спорядження.
-
Використання в військовій техніці і засобах бронезахисту.
-
Проблеми та шляхи їх вирішення при розробці нових перспективних матеріалів. Економічні проблеми розробки та застосування композиційних матеріалів.
-
Практичне заняття 1 «Порівняльний аналіз структури та властивостей вуглецевих волокнистих наповнювачів для композиційних матеріалів»
-
Практичне заняття 2 «Порівняльний аналіз структури та властивостей наповнювачів для композиційних матеріалів з неорганічних (скляних) та органічних (арамідних) волокон»
-
Практичне заняття 3 «Порівняльний аналіз сполучних як матриць для композиційних матеріалів. Приготування сполучного на основі епоксидних смол»
-
Практичне заняття 4 «Вибір компонентів для ПКМ. Розрахунок вмісту вихідних компонентів для виготовлення ПКМ.»
-
-
-
-